AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 57 No 4 (2011), 9–26

Přímá volba prezidenta – konec cesty trvající 23 let

Jan Kudrna

zveřejněno: 04. 02. 2015

Abstract

The Czech Republic for a long time belonged to the minority of European republics whose presidents are elected indirectly. At the same time the issue of direct election was a relatively live one in the Czech public for almost twenty years. Among politicians at the parliamentary level it has been discussed very strongly for approximately the last ten years. It is a paradox that, even when direct election of the President has stable support not only of the majority of Czech society but also of the majority of parliamentary parties, this issue was so long constantly only discussed. The discussions, as will be shown further, ran their course in specific waves, and very rarely is this constitutional problem considered in the whole of its breadth. With regard to the fact that a change in the manner of the election of the Head of State hides in itself the potential to impact the functioning of the whole constitutional system, it is worth it to follow how this problem conceived in the Czech Republic. A further reason is the reality that after last year’s elections to the Chamber of Deputies (2010), those political parties who have direct election as one of the points of their program gained strength, and we are also dealing with one of the points of the Government’s agenda. This article is devoted to the standing of the President of the Republic in the contemporary Czech constitutional system, the manner of his election and current powers, and further to considerations about direct election from the year 1918 to the present, and to relevant amendments for change to the Constitution. Attention is also devoted to the difficulties which it is necessary, in the opinion of the author, to come to terms with during a potential change in the manner of the election of the President if the current balance of powers between the constitutional organs is to remain preserved.

klíčová slova: Constitutional law; president; head of state; direct elections; constitutional system; division of powers; check and balances; Czech Republic ústavní právo; prezident; hlava státu; přímá volba; ústavní systém; dělba moci; brzdy a protiváhy; Česká republika

Creative Commons License
Přímá volba prezidenta – konec cesty trvající 23 let is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení