AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 133–146

Současné problémy výzkumu romského etnika v českých zemích

Nina Pavelčíková

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

Contemporary Issues of the Research into the Roma Ethnicity in the Czech Lands The paper deals with several methodological and substantive issues of researching into the history and culture of Roma ethnic groups; the author argues that these issues are relevant in a wider context of the NAKI project entitled “The issues of the legal position of minorities in practice and their longterm development”. The author points at the fact that the research into Roma groups has been a relatively new discipline; as a result, it has been subject to many debates and seen from various perspectives. She mentions the discourse between the representatives of a “traditional” conception of Roma people as a uniform community (ethnic or sub-ethnic group) and the representative of cultural anthropology (both foreign and Czech). There is a newly emerged opinion, which is commonly accepted today, that Roma people are composed of heterogeneous groups whose members do not share the feeling of co-existence and national identity. Therefor they cannot represent members of one uniform nation, as is usually claimed by various Roma representatives and activists particularly within the International Romani Union. In this context, the author refers to the analysis of a national identity made by outstanding Czech historian M. Hroch. This issue is relating, to a certain extent, to the recent debate over the name of this ethnic group (Gypsies/Roma/ Romani); the author claims that experts have not come to any acceptable conclusion yet. The final part of the paper brings in certain observations of the recent development of the relationship between the majority and most “foreign” cultures including the culture of Roma groups. Regretfully, considerations regarding mutual enrichment of cultures have not been confirmed; on the contrary, misunderstanding, or the lack of understanding, each other has deepened along with malice and other negative phenomena supporting various long-lasting stereotypes. As a result, an interest in acquiring a deeper knowledge of the Roma culture has been declining, as the author points out in relation to certain practical outcomes of the planned project.

klíčová slova: nation; national minority; ethnic minority; Gypsies; multiculturalism; culture; identity; legal status; discourse; practice národ; národnostní minorita; etnická minorita; Romové; multikulturalita; kultura; identita; právní status; diskurz; praxe

Creative Commons License
Současné problémy výzkumu romského etnika v českých zemích is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení