AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 1 (2013), 179–192

Problematika popírání holocaustu v České republice

Eva Ševčíková

zveřejněno: 29. 01. 2015

Abstract

Holocaust Denial in the Czech Republic Holocaust denial, which may be classified as an expression of anti-Semitism of modern times, represents a series of assertions whose objective is to disparage or refute generally accepted and scientifically supported facts regarding Holocaust as the genocide of Jews and other ethnic groups by Nazi Germany and its allies during WWII. This phenomenon emerged soon after the end of the Second World War. France is usually designated as the cradle of Holocaust denial; very quickly those opinions found their way over the ocean where they spread primarily due to the favourable legal environment. Holocaust denial has been frequently identified with so-called historical revisionism, which attempts, under the cover of scientific research, to marginalize and justify the history of Nazi Germany. In relation to the increase in extremism, mainly neo-Nazi movement, several European countries have adopted legislative measure against disparagement or denial of Holocaust: the Czech Republic, where the dissemination of thesis of Holocaust denial has been connected primarily with ultra-right groups and movements, has amended its Criminal Code by Act 405/2000 Sb. so that Holocaust denial could be criminally prosecuted. Today, Holocaust denial is incorporated in the new Criminal Code in section 405 entitled “Denial, disparagement, approval and justification of genocide”.

klíčová slova: Holocaust denial; extremism, anti-Semitism; historical revisionism; Auschwitz lie; Deborah Lipstadt; David Irving; Robert Faurrison; Rudolf Seidl; National Educational Institute; Vladimír Stwora popírání holocaustu (šoa); extremismus; antisemitismus; historický revizionismus; osvětimská lež; Deborah Lipstadtová; David Irving; Robert Faurrison; Rudolf Seidl; Národně vzdělávací institut; Vladimír Stwora

Creative Commons License
Problematika popírání holocaustu v České republice is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení