HISTORICKÁ SOCIOLOGIE
HISTORICKÁ SOCIOLOGIE

Interdisciplinární časopis se zaměřuje především ze sociologického, politologického a historického hlediska na problematiku dlouhodobých sociálních procesů a trendů, modernizace, globalizačních tendencí a vlivů. Časopis vytváří širší platformu pro badatele v historických sociálních vědách. Epistemologické pole časopisu není striktně ohraničené a počítá s přesahy do civilizacionistiky, kulturní sociologie a dalších spřízněných oblastí.

Časopis vydává nakladatelství Univerzity Karlovy v Praze Karolinum ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Historická sociologie je vědecký časopis s otevřeným přístupem, což znamená, že veškerý obsah je volně k dispozici bez poplatku pro uživatele nebo instituci. Uživatelé mohou číst, stahovat, kopírovat, distribuovat, tisknout, vyhledávat nebo odkazovat na plné texty článků v tomto časopise, aniž by potřebovali předchozí povolení od vydavatele nebo autora.

Recenzovaný vědecký časopis vychází dvakrát ročně, v červnu a v prosinci.

Časopis je abstraktován a indexován v CEEOL, CEJSH, DOAJ, EBSCO, Emerging Sources Citation Index, ERIH PLUS, OAJI, recensio.net, Scopus, SSOAR, Ulrichsweb.

Dlouhodobou archivaci elektronického obsahu časopisu zajišťuje Portico.

HISTORICKÁ SOCIOLOGIE, Vol 2 No 1 (2010), 107–116

Gellnerova periodizace očima historika

[Gellner’s Periodization through the Eyes of a Historian]

Miroslav Hroch

DOI: https://doi.org/10.14712/23363525.2017.88
zveřejněno: 12. 10. 2017

Abstract

The contribution tries to demonstrate possibilities of interelations between history and social sciences and presents a critical analysis of Gellner’s book from the point of view of a historian. It deals above all with his interpretation of the transition from the time of the “sword” and that of the “book”, which means to a historian the transition from the pre-modern towards the modern society. The author argues that historians have above all problems with Gellner’s unconcern with defining time and space of analyzed processes. On the other side, he highly appreciates sophisticated reflections about the internal coordinates of agrarian society and about conditions of “escape” towards modernity. In comparison with other concepts of transition, Gellnerian approach could be located not very far from some basic aspects of historical materialism. Unfortunately, he ignores the older discussions on transition towards capitalism, like the “Brenner-debate” or Immanuel Wallerstein.

klíčová slova: periodization; historical change; agrarian society; capitalism; modernity

230 x 157 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 120 Kč
ISSN: 1804-0616
E-ISSN: 2336-3525

Ke stažení